dnes je 28.3.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při stanovení plánu nástupní praxe absolventů

22.1.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.3.10
Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při stanovení plánu nástupní praxe absolventů

Autor: JUDr. Věra Bognárová

Vzor

Vnitřní předpis zaměstnavatele upravující postup při stanovení plánu nástupní praxe absolventů

Zaměstnavatel .......................................... (uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO),

zastoupený ............

vydává tento vnitřní předpis

upravující postup při stanovení plánu nástupní praxe absolventů.

1. Zaměstnavatel je podle § 229 odst. 1 ZP povinen zabezpečit absolventům středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a vysokých škol přiměřenou odbornou praxi k získání praktických zkušeností a dovedností potřebných pro výkon práce (dále jen "nástupní praxe absolventů“). Tento předpis stanoví postup při zajištění splnění této povinnosti zaměstnavatele a upravuje povinnosti vedoucích zaměstnanců.

2. Nástupní praxe se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda (nebo plat).

3. Absolventem se pro účely nástupní praxe rozumí zaměstnanec vstupující do zaměstnání na práci odpovídající jeho kvalifikaci, jestliže celková doba jeho odborné praxe nedosáhla po řádném (úspěšném) ukončení studia (přípravy) 2 let, přičemž se do této doby nezapočítává doba mateřské nebo rodičovské dovolené.

4. Je-li sjednáván pracovněprávní vztah se zaměstnancem, který je podle bodu 3 tohoto předpisu absolventem, je povinen ............ (např. vedoucí personální odboru) absolventovi vypracovat (stanovit) písemný plán nástupní praxe. Tato povinnost se vztahuje jak při sjednání pracovního poměru, tak i dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce za podmínky, že absolvent bude v pracovněprávním vztahu konat práci, která odpovídá jeho kvalifikaci.

5. Plán nástupní praxe .......... (např. vedoucí personální odboru) stanoví na základě návrhu vedoucího zaměstnance útvaru zaměstnavatele, do kterého je absolvent zařazen. V plánu nástupní praxe se stanoví:

  • jméno (vedoucího) zaměstnance, který je za průběh plánu nástupní praxe odpovědný a bude garantem za dodržování délky, obsahu a rozsahu plánovaných činností,

  • doba jejího trvání,

  • okruh činností, při nichž bude absolvent získávat praktické zkušenosti a dovednosti,

  • způsob a četnost hodnocení v průběhu nástupní praxe,

  • způsob závěrečného zhodnocení.

6. Po uplynutí doby stanovené pro nástupní praxi zhodnotí ................ (např. vedoucí personální odboru) společně s vedoucím zaměstnancem útvaru zaměstnavatele, do kterého byl absolvent zařazen a garantem za účasti absolventa, zda nástupní praxe splnila svůj cíl, tj., zda absolvent získal praktické zkušenosti a dovednosti potřebné pro výkon práce. Jestliže byly cíle lánu nástupní praxe splněny, učiní se o tom písemný záznam, který se založí do Osobního spisu absolventa. Pokud je potřeba delší doby než původně stanovené k naplnění cílů stanovených v plánu nástupní praxe, upraví se plán nástupní praxe a stanoví doba, v níž dojde o dalšímu zhodnocení, při kterém se postupuje obdobně.

7. Nástupní praxe je konána na náklady zaměstnavatele.

8. Vnitřní předpis je uložen k nahlédnutí v písemné formě (uvést místo) a v elektronické podobě je přístupný na intranetu zaměstnavatele v sekci vnitřní předpisy.

Tento předpis nabývá účinnosti dnem: ....................

......................................................

razítko zaměstnavatele a podpis

oprávněného zástupce

Komentář:

Zaměstnavatel je podle § 229 odst. 1 ZP povinen zabezpečit absolventům středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a vysokých škol přiměřenou odbornou praxi k získání praktických zkušeností a dovedností potřebných pro výkon práce. Nástupní praxe je uložena jako povinnost, zaměstnavatel proto musí zajistit její faktické provedení. Povinnost se vztahuje i na právní vztahy založené dohodou o provedení práce či dohodou o pracovní činnosti, protože podle § 77 odst. 2 ZP se na práci konanou na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr vztahuje úprava pro výkon práce v pracovním poměru s výjimkami uvedenými v § 77 odst. 2 ZP . Odborná praxe však u dohod vyloučena není, povinnost zajistit ji se proto vztahuje i na tyto dohody za podmínky, že zaměstnanec bude přijímám na pracovní místo odpovídající jeho kvalifikaci.

Za absolventa je pro tento účel považován výhradně ten zaměstnanec, který nastupuje na práci, která jím získané kvalifikaci odpovídá. Jedná-li se o absolventa některé ze škol vyjmenovaných v § 229 ZP , ale zaměstnanec sjedná u zaměstnavatele druh práce, který jím dosaženou kvalifikaci nevyžaduje, nejedná se pro tento účel o absolventa a zaměstnavatel nemá povinnost nástupní praxi zabezpečit. Absolventem se pro účely této povinnosti rozumí zaměstnanec, který nedosáhl alespoň 2 let odborné praxe v předmětu své kvalifikace.

Odborná

Nahrávám...
Nahrávám...