dnes je 28.3.2024

Input:

Směrnice o poskytování HOME OFFICE

19.1.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.6.6
Směrnice o poskytování HOME OFFICE

PaedDr. František Havelka, Ph.D.

I.

Účel, předmět, platnost

1. V souladu s ustanoveními č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce, ve znění pozdějších předpisů, vydává ředitel Název škole dle zřizovací listiny (dále jen "Zaměstnavatel") tento vnitřní předpis.

2. Tato směrnice upravuje podmínky příležitostné práce mimo pracoviště Zaměstnavatele, a to z domáckého pracoviště zaměstnance, případně jiného pracoviště předem dohodnutého se zaměstnavatelem (dále jen Home office/ práce na dálku). Domáckým pracovištěm se rozumí bydliště nebo přechodné bydliště zaměstnance, jiné dohodnuté místo pak může být sjednáno jako konkrétní adresa nebo jako obec. Home office/ práce na dálku, jehož podmínky upravuje tato směrnice, je rozuměn jako benefit zaměstnance pracovat z domova, po určité dny v týdnu/měsíci.

3. Tato “Směrnice k poskytování HOME OFFICE“ (dále jen směrnice) stanovuje systém, podmínky a požadavky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) v rámci plnění pracovních úkolů z místa bydliště v rámci pracovní smlouvy.

4. Tato směrnice je zpracována zejména v souladu s příslušnými ustanoveními níže uvedených právních předpisů:

  • - Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce;
  • - Zákon č. 309/2006 Sb., zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci;
  • - Zákon č. 458/2000 Sb., energetický zákon;
  • - Zákon č. 133/1985 Sb., zákon o požární ochraně;
  • - Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí;
  • - Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí;
  • - Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci;
  • - ČSN 33 1600 ed.2 - Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání;
  • - ČSN 33 1500 - Elektrotechnické předpisy. Revize elektrických zařízení.

5. Tato směrnice závazná pro všechny zaměstnance organizace, kteří s tímto předpisem byli prokazatelně seznámeni.

II.

Organizace výkonu práce z domova Home Office

1. Zaměstnavatel je povinen uzavřít se zaměstnancem písemnou dohodu o práci na dálku. Závazek z dohody o práci na dálku lze rozvázat písemnou dohodou anebo jej písemně vypovědět z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu s 15denní výpovědní dobou běžící ode dne doručení výpovědi (lze sjednat odlišnou délku výpovědní doby či se strany mohou dohodnout, že závazek z dohody nemůže ani jedna z nich vypovědět).

2. V případě, že tak stanoví mimořádné opatření vlády, zaměstnavatel je oprávněn písemně nařídit zaměstnanci výkon práce na dálku v místě, které zaměstnanec na výzvu zaměstnavatele předem písemně určil (ale: na nezbytně nutnou dobu, pokud to povaha vykonávané práce umožňuje a místo výkonu práce musí být k výkonu sjednané práce způsobilé). Práci na dálku ve smyslu zákoníku práce je nutno striktně oddělit od práce související s přímou pedagogickou činností ve smyslu zvláštní úpravy pracovní doby pedagogických pracovníků v § 22a zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů.

3. Rozsah, v jakém může zaměstnanec "Home Office" v rámci plnění pracovních úkolů využívat, pravidla týkající se rozvrhování jeho pracovní doby při využívání Home Office a další související podmínky se řídí písemnou dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.

4. Zaměstnanec bude Home Office vykonávat na adrese dohodnuté se Zaměstnavatelem. Zpravidla se jedná o místo bydliště zaměstnance. Nespadá-li tato adresa do místa výkonu práce zaměstnance podle jeho pracovní smlouvy, bude se zaměstnancem uzavřen dodatek k pracovní smlouvě.

5. Zaměstnanec nemá při využívání Home Office nárok na cestovní náhrady (nejedná se o pracovní cestu).

III.

Žádost určitých skupin zaměstnanců o výkon práce na dálku (§ 241a ZP)

1. Těhotné ženy, osoby pečující o osoby závislé na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni závislosti II až IV a zaměstnanci pečující o dítě do dosažení 9 let věku, mohou zaměstnavatele písemně požádat o výkon práce na dálku.

2. Pokud Zaměstnavatel takovéto žádosti nevyhoví (což není jeho povinnost), zamítnutí žádosti žadateli písemně zdůvodní.

IV.

Náhrada nákladů (§ 190a ZP)

1. Zaměstnavatel tímto vnitřním předpisem stanoví, že zaměstnanci budou náklady vzniklé při práci na dálku kompenzovány formou paušální částky.

2. Paušální částka se poskytuje za každou započatou hodinu práce, nikoliv za hodinu "kalendářní", proto se zlomky hodin odpracované doby (vzniklé např. při uplatnění pružné pracovní doby, v důsledku některých překážek v práci) pro tento účel sečtou na konci období, za nějž se paušální částka poskytuje; paušální částka se tak poskytne za celkový počet ukončených hodin práce a jednu případnou započatou hodinu práce. Podle ustanovení vyhlášky č. 397/2023 Sb. výše paušální částky náhrady při práci na dálku podle § 190a odst. 1 ZP pro rok 2024 činí 4,50 Kč.

3. Paušální náhrada nákladů ve výši stanovené právním předpisem nepodléhá dani z příjmu.

4. Paušální částka je splatná nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém na ni zaměstnanci vzniklo právo.

V.

Systém zajištění BOZP

1. Povinnosti zaměstnavatele

a) Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví, která se týkají výkonu práce (dále jen rizika).

b) Zejména zabezpečuje:

- vyhledání rizik možného ohrožení zdraví zaměstnanců a na jejich základě stanovuje opatření k jejich odstranění nebo snížení:

- vyhledávání rizik - viz bod IV. tohoto předpisu;

- provádění předepsaných revizí na elektrických zařízeních ve svém majetku;

- provádění pravidelných kontrol na ostatních technických zařízeních ve svém majetku;

c) Před zahájením práce spojené s “Home Office“ proškolení zaměstnance - v rámci zabezpečení BOZP zaměstnance seznamuje:

- s všeobecnými zásadami BOZP - pravidelné školení zaměstnanců z BOZP a PO;

- se zásadami BOZP v rámci “Home Office“ - poučení v rámci “Home Office“;

- s nebezpečími, jimiž mohou být vystaveni;

- s návody k použití výrobců pro provoz a údržbu elektrických zařízení a spotřebičů a jiných zařízení přidělených k výkonu práce.

2. Povinnosti zaměstnanců

a) Zaměstnanec je povinen v rámci “Home Office“ dbát podle svých možností o svoji vlastní bezpečnost, o své zdraví i o bezpečnost a zdraví fyzických osob, kterých se bezprostředně týká jeho jednání, případně opomenutí při práci. Povinnosti zaměstnance jsou stanoveny zejména v právních a ostatních předpisech (především zákoník práce) a ve vnitřních pokynech zaměstnavatele.

Zejména je povinen:

- účastnit se školení zajišťovaných zaměstnavatelem - periodické školení BOZP a PO a školení z BOZP a PO před zahájením “Home Office“;

- dodržovat právní a ostatní předpisy a pokyny zaměstnavatele k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, s nimiž byl řádně seznámen, a v místě výkonu práce se řídit zásadami bezpečného chování a informacemi zaměstnavatele;

- při práci používat pouze přidělené nebo povolené pracovní prostředky a zařízení, případně osobní ochranné pracovní prostředky. Před použitím překontrolovat jejich nezávadný stav a provozuschopnost;

- dodržovat pokyny uvedené v návodech použití výrobců pro provoz elektrických a jiných zařízení;

- technická a ostatní zařízení pracoviště a přidělené pracovní prostředky udržovat v bezpečném stavu a ve stavu, který odpovídá právním a ostatním předpisům a stanoveným pokynům zaměstnavatele.

- dodržovat veškerá pravidla a zásady bezpečnosti práce tak, jak s nimi byl zaměstnavatelem seznámen, a to ve vztahu k místu, kde bude práci vykonávat.

- v případě pochybností o své bezpečnosti bude zaměstnanec bezodkladně informovat zaměstnavatele o nastalém problému a předá mu veškeré potřebné informace;

- dodržovat při rozvrhování pracovní doby ustanovení zákoníku práce týkající se maximálních délek jeho pracovní směny a týdenní pracovní doby, čerpání přestávek v práci, odpočinku mezi směnami a nepřetržitého odpočinku v týdnu. Není-li v dohodě uvedeno jinak, rozvrhuje si zaměstnanec pracovní dobu sám. V noční době od 22.00 do 06. 00 hodin se výkon pracovních činností zakazuje;

- vykonávat práci v takové kvalitě, množství a způsobem, jako by ji vykonával na pracovišti zaměstnavatele. Pokud o to zaměstnavatel požádá, poskytne mu zaměstnanec vždy informaci o tom, na jakém úkolu právě pracuje a jaký je jeho stav. Pomoc jakýchkoli třetích osob zaměstnanci při využívání Home Office (např. rodinných příslušníků apod.) je vyloučena, zaměstnanec je povinen konat práci výlučně osobně;

- v případě kontroly dodržování podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, popřípadě při vyšetřování pracovního úrazu, umožnit odpovědným osobám zaměstnavatele v nezbytném rozsahu přístup na místo výkonu práce na domluveném místě;

b) Během výkonu práce při Home Office má zaměstnanec povinnost dodržovat zejména tyto další zásady bezpečného výkonu práce:

- zdržet se požívání jakýchkoli alkoholických nápojů a jiných návykových látek;

- zdržovat se při výkonu práce pouze v dohodnutém místě (pracovišti) sloužícímu k výkonu práce;

- nevěnovat se při výkonu práce jiným, nesouvisejícím činnostem, které by mohly zaměstnance ohrožovat (příprava pokrmů, domácí práce apod.);

- sledovat teplotu v prostorách výkonu Home Office, a pokud přesáhne zákonem stanovenou hranici, zaměstnanec práci přeruší;

- předkládat poskytnutá zařízení dle pokynu zaměstnavatele k povinným revizím, jsou-li předepsány;

- připojovat svěřená elektrická zařízení pouze do elektrické sítě vyhovující příslušným technickým normám, zaměstnanec nebude používat vadné

Nahrávám...
Nahrávám...