dnes je 24.4.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele k prokazování zdravotní způsobilosti k práci

2.2.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.10.1
Vnitřní předpis zaměstnavatele k prokazování zdravotní způsobilosti k práci

JUDr. Anna Janáková

VNITŘNÍ PŘEDPIS ZAMĚSTNAVATELE

K PROKAZOVÁNÍ ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOSTI K PRÁCI

 

Zaměstnavatel ........................(uvést jeho přesné označení, sídlo, IČO)

zastoupený ............................................

 

vydává tuto

směrnici, stanovící postupy ve firmě k prokazování zdravotní způsobilosti k práci.

 

1. Účel prokazování zdravotní způsobilosti k práci

 

Účelem prokazování zdravotní způsobilosti k práci je zajistit, aby zaměstnanec nebyl pověřen prací, která by neodpovídala jeho zdravotní způsobilosti a byl tak vystaven ohrožení života nebo zdraví při vykonávání takové práce.

 

2. Druhy lékařských prohlídek souvisejících s prací

 

2.1. Zdravotní způsobilost k práci se obecně posuzuje u uchazečů o zaměstnání a u zaměstnanců v rámci pracovnělékařských služeb:

a) při vstupních prohlídkách před vznikem pracovněprávního (jiného obdobného) vztahu, před změnou druhu práce, a před převedením zaměstnance na jinou práci, pokud jde o práci vykonávanou za odlišných podmínek, než ke kterým byla posouzena zdravotní způsobilost zaměstnance.

d) při periodických prohlídkách,

e) při mimořádných prohlídkách,

a v dalších případech podle jiných právních předpisů stanovících podmínky zdravotní způsobilosti k práci (seznam těchto předpisů tvoří přílohu č. 1 této směrnice).

 

2.2. Zdravotní stav zaměstnanců se posuzuje:

a) při výstupních prohlídkách,

b) při následných prohlídkách,

c) při posuzování zdravotního stavu v souvislosti s nemocí z povolání nebo ohrožením nemocí z povolání.

 

3. Vysílání k pracovnělékařským prohlídkám

 

3.1. Vysílání uchazečů o zaměstnání a zaměstnanců k pracovnělékařským prohlídkám k příslušnému poskytovateli pracovnělékařských služeb zajišťuje personální útvar firmy. Sdělí jim jméno, adresu a ordinační hodiny smluvního lékaře pracovnělékařských služeb, kdy se na pracovnělékařskou prohlídkou mohou dostavit, ledaže by je vyslal k provedení pracovnělékařské prohlídky k jejich registrujícímu praktickému lékaři v oboru všeobecné praktické lékařství, v případech, kdy to umožňuje zákon č. 373/2011 Sb.

 

3.2. V případě pracovnělékařských prohlídek uvedených shora v čl. 2.1. personální útvar vybaví uchazeče o zaměstnání nebo zaměstnance vyplněnou žádostí o provedení pracovnělékařské prohlídky a o vydání lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k práci, jejíž vzor je uveden v příloze č. 2 této směrnice.

3.3. V případě výstupní prohlídky vybaví zaměstnavatel zaměstnance vyplněnou žádostí o provedení výstupní prohlídky, jejíž vzor je uveden v příloze č. 3. této směrnice.

 3.4. Personální útvar oznámí zaměstnanci (uchazeči o zaměstnání) lhůtu, ve které nejpozději by měl předat personálnímu útvaru lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci a informuje ho o důsledcích, pokud se pracovnělékařské prohlídce nepodrobí nebo nepodrobí včas.

 

3.5. Vstupní lékařské prohlídky: personální útvar dbá o to, aby u zaměstnance před vznikem pracovněprávního vztahu či před změnou druhu práce a před převedením na jinou práci, byla prokázána lékařským posudkem o zdravotní způsobilosti k práci zdravotní způsobilost uchazeče o zaměstnání nebo zaměstnance. Pokud zaměstnanec (uchazeč o zaměstnání) bude vykonávat práce epidemiologicky závažné, pak musí při vstupní pracovnělékařské prohlídce mít zdravotní průkaz podle zákona č. 258/200 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

 

3.6. Periodické prohlídky: personální útvar vysílá zaměstnance k pravidelným: periodickým prohlídkám tak, aby jejich zdravotní způsobilost byla posouzena nejdříve 90 dnů před koncem platnosti dosavadního lékařského posudku. Personální útvar vede "lhůtník“ potřebných pravidelných prohlídek.

 

3.7. Mimořádné prohlídky: K mimořádné lékařské prohlídce vyšle personální útvar zaměstnavatele zaměstnance:

a) na základě žádosti zaměstnance (ust. § 55 odst. 1 písm. d) zák. č. 373/2011 Sb.),

b) má-li zaměstnavatel pochybnosti o jeho zdravotní způsobilosti k práci (ust. § 55 odst. 2 zák. č. 373/2011 Sb.,

c) v případě, kdy tak stanoví orgány ochrany veřejného zdraví,

d) v případech, kdy tak stanoví ust. § 12 vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, či jiný právní předpis.

 3.8 Souběh periodické a mimořádné prohlídky: dojde-li k souběhu mimořádné a periodické prohlídky, když dosavadní lékařský posudek již není platný, či jeho platnost by měla uplynout v době kratší než 90 dnů, provede se periodická prohlídka. Skutečnost, že se jedná o souběh těchto dvou prohlídek, je třeba uvést v žádosti o provedení prohlídky; uvede se také důvod mimořádné prohlídky.

3.9. Výstupní lékařské prohlídky: K výstupním pracovnělékařským prohlídkám vysílá personální útvar zaměstnance:

 a) při ukončení pracovněprávního nebo obdobného vztahu vždy, pokud:

1. zaměstnanec vykonával práci zařazenou podle zákona o ochraně veřejného zdraví v kategorii druhé rizikové, třetí nebo čtvrté,

2. u zaměstnance byla v době výkonu práce u současného zaměstnavatele uznána nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání, pokud trvají, nebo

3. zaměstnanec utrpěl v době výkonu práce u současného zaměstnavatele pracovní úraz a v příčinné souvislosti s ním byla uznána opakovaně dočasná pracovní neschopnost, popřípadě bylo provedeno nové bodové ohodnocení bolesti nebo ztížení společenského uplatnění podle právního předpisu upravujícího odškodňování způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání ,

4. když se tak zaměstnavatel rozhodne a na základě žádosti zaměstnance.

b) před převedením zaměstnance na jinou práci nebo před změnou druhu práce, pokud jde o ukončení práce rizikové, nebo

c) pokud tak stanoví jiný právní předpis.

3.9. Následné lékařské prohlídky se provádějí podle ust. § 14 a přílohy č. 2 vyhlášky č. 79/2013 Sb., pokud tak stanoví orgány ochrany veřejného zdraví, a to pro rizikové práce po jejich skončení (jde-li o takové vlivy pracovních podmínek, které se mohou nepříznivě projevit i po delší době) nebo pokud tak stanoví jiný právní předpis. Personální útvar zajistí:

a) informování poskytovatele pracovnělékařských služeb, že u zaměstnance nastaly skutečnosti stanovené ve vyhlášce č. 79/2013 Sb. pro provádění lékařských prohlídek o skončení rizikové práce,

b) zaslání kopie písemného vyhotovení pravomocného rozhodnutí orgánu ochrany veřejného zdraví o stanovených následných lékařských prohlídkách, poskytovateli pracovnělékařských služeb,

b) informování fyzické osoby, pro kterou byla následná prohlídka nařízena, o uložení následné lékařské preventivní prohlídky, pro kterou byla nařízena. Informování zajistí i v tom případě, že již není jeho zaměstnancem; informaci v tomto případě zašle na poslední místo jejího trvalého pobytu, které je mu známo, popřípadě místo bydliště, neměla-li tato fyzická osoba trvalý pobyt na území České republiky.

c) sdělí poslední místo trvalého pobytu zaměstnance, který už u něho nepracuje, poskytovateli vykonávajícímu pracovnělékařské služby.

3.10. Lékařská prohlídka ohledně nemoci z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání: Pokud vedoucí zaměstnavatel firmy nebo vedoucí personálního útvaru má:

a) důvodné podezření na vznik nemoci z povolání (ohrožení nemocí z povolání), vyšle personální útvar po projednání s vedením firmy příslušného zaměstnance k lékařské prohlídce ke smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb nebo k poskytovateli v oboru pracovního lékařství, který má povolení Ministerstva zdravotnictví k uznávání nemocí z povolání, s žádostí o posouzení zdravotního stavu,

b) podezření, že nemoc již nadále nesplňuje podmínky pro uznání nemoci z povolání (ohrožení nemocí z povolání), vyšle personální útvar po projednání s vedením firmy příslušného zaměstnance k lékařské prohlídce k poskytovateli v oboru pracovního lékařství, který má povolení Ministerstva zdravotnictví k uznávání nemocí z povolání s žádostí o posouzení zdravotního stavu.

Vyslání k lékařským prohlídkám uvedeným shora pod písm. a) a b) je za podmínek stanovených zákonem č. 373/2011 Sb. povinností zaměstnavatele, nikoliv volbou.

 

4. Lékařské posudky a potvrzení o provedení výstupní prohlídky

 

4.1. Když personální útvar obdrží lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci (vzor uveden v příloze č. 4. této směrnice) nebo lékařský posudek o nemoci z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání (vzor uveden v příloze č. 5 této směrnice), seznámí se s jeho obsahem z věcného i formálního hlediska. Pokud má firma zájem na tom, aby lékařský posudek byl co nejdřív pravomocný, personální útvar zajistí písemné vzdání se práva na přezkoumání. Pokud shledá lékařský posudek nesprávným (viz ust. § 43 zákona č. 373/2011 Sb.), může po dohodě s vedením firmy podat za zaměstnavatele návrh na přezkoumání lékařského posudku (vzor návrhu na přezkoumání lékařského posudku je uveden v příloze č. 7 této směrnice) v zákonné lhůtě. Pokud zákonnou lhůtu zmešká, může požádat při splnění zákonných podmínek o prominutí zmeškání lhůty pro podání návrhu na přezkoumání lékařského posudku (vzor je uveden v příloze č. 8 této směrnice).

 

4.2. S obsahem lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k práci (viz ust. § 44 odst. 4 zákona č. 373/2011 Sb.), seznámí personální útvar vedoucího zaměstnance příslušného zaměstnance (uchazeče o zaměstnání), který seznámení s příslušným lékařským posudkem personálnímu útvaru písemně potvrdí.

 

4.3. V návaznosti na posudkový závěr lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k práci personální útvar:

a) dá souhlas k pověření zaměstnance prací, ke které byl posouzen jako zdravotně způsobilý,

b) byl-li posouzen jako zdravotně způsobilý s podmínkou, dá souhlas k pověření prací až po zajištění/zabezpečení této podmínky,

c) zní-li posudkový závěr jako zdravotně nezpůsobilý, nemůže dát souhlas k přijetí uchazeče do zaměstnání nebo k převedení zaměstnance na novou práci, k níž byla zdravotní způsobilost posuzována.

d) zní-li posudkový závěr, že dlouhodobě ztratil zdravotní způsobilost, nelze zaměstnance nadále pověřit dosavadní prací.

V tomto případě personální útvar navrhne vedení firmy pracovněprávní kroky k převedení na jinou práci nebo k propuštění zaměstnance za podmínek stanovených v zákoníku práce, pokud v dohodě se zaměstnancem nenavrhne jiné řešení.

 

4.4. V návaznosti na posudkový závěr lékařského posudku o nemoci z povolání:

a) při uznání nemoci z povolání učiní personální útvar právní kroky k poskytnutí náhrady škody při nemoci z povolání zaměstnance (bývalého zaměstnance) a navrhne vedení firmy pracovněprávní kroky ohledně dalšího zaměstnávání zaměstnance (např. převedení na jinou práci). Při posudkovém závěru, že nemoc splňuje podmínky, za nichž ji nelze nadále uznat za nemoc z povolání učiní právní kroky k zastavení poskytování opakujících se plnění náhrady škody za nemoc z povolání.

b) při posudkovém závěru, že zaměstnanec je ohrožen nemocí z povolání, navrhne personální útvar vedení firmy pracovněprávní kroky ohledně dalšího zaměstnávání zaměstnance (např. převedení na jinou práci). Za podmínek stanovených zákoníkem práce zajistí, pokud jsou splněny podmínky stanovené zákoníkem práce, aby mu po dobu převedení byl poskytován doplatek ke mzdě nebo platu podle zákoníku práce. Při posudkovém závěru, že zdravotní stav zaměstnance splňuje podmínky, za nichž již nelze nadále uznat ohrožení nemocí z povolání, učiní právní kroky k zastavení poskytování doplatku podle zákoníku práce.

c) při posudkovém závěru, že se nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání neuznává, personální útvar informuje příslušného vedoucího zaměstnance posuzovaného zaměstnance a lékařský posudek založí do osobního spisu zaměstnance.

 

4.5. Potvrzení o provedení výstupní prohlídky zaměstnance (vzor č. 5 této směrnice), které zaměstnavatel obdržel od poskytovatele pracovnělékařských služeb, založí personální útvar do evidence vedené o zaměstnanci. Proti potvrzení nelze podat návrh na přezkoumání.

5. Uplatnění a platnost lékařských posudků

 

5.1. Lékařský posudek lze uplatnit pro účel, pro který byl vydán do 90 dnů ode dne jeho vydání, není-li v něm nebo v jiném právním předpise stanovena kratší lhůta. U potvrzených posudků na základě návrhu na přezkoumání platí lhůta 10 dnů (ust. § 44 odst. 5 zák. č. 373/2011 Sb.),

 

5.2. Po pozbytí platnosti lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k práci (ust. § 44 odst. 6 zákona č. 373/2011 Sb.) nelze zaměstnance pověřit prací, ke které byl zaměstnanec posuzován; to neplatí, když:

a) nejdéle do 3 měsíců ode dne ukončení pracovněprávního vztahu tento zaměstnanec opět s firmou uzavře pracovněprávní vztah se stejným výkonem práce a za stejných pracovních podmínek,

b) dosavadní zaměstnanec agentury práce uzavře pracovněprávní vztah s firmou, ke které byl dříve přidělen jako k uživateli, a to se stejným výkonem práce a za stejných pracovních podmínek, ke kterým byl posouzen poskytovatelem pracovnělékařských služeb uživatele nebo poskytovatelem podle § 54 odst. 2 písm. b) zák. č. 373/2011 Sb., pokud nedošlo ke změně jeho zdravotního stavu; i v tomto případě může firma požadovat před uzavřením pracovněprávního vztahu provedení vstupní lékařské prohlídky.

 

6. Zdravotnická dokumentace

 

6.1. Lékařské posudky o zdravotní způsobilosti a o zdravotním stavu uchazečů o zaměstnání a zaměstnanců mají charakter zdravotnické dokumentace ve smyslu zákona č. 372/2011 Sb. a obsahují osobní data, a proto personální útvar firmy odpovídá za jejich bezpečné uložení a za ochranu proti přístupu nepovolaných osob nejen z řad zaměstnanců firmy, ale i z vnějšku.

 

6.2. V případě kontroly ze strany inspekce práce umožní pracovníci personálního útvaru nahlížení do této dokumentace k prokázání splnění povinnosti zaměstnavatele o ověření zdravotního stavu zaměstnanců (uchazečů o zaměstnání).

 

6.3. Lékařské posudky uchovává personální útvar po celou dobu trvání pracovněprávního vztahu; po skončení pracovněprávního vztahu uchovává lékařské posudky týkající se bývalého zaměstnance po dobu, kterou stanoví vedení firmy. Poslední lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci personální útvar uchovává minimálně 3 měsíce po skončení pracovněprávního vztahu zaměstnance pro případ znovu uzavření pracovněprávního vztahu ohledně stejného druhu práce (ust. § 44 odst. 6 písm. d) zákona č. 373/2011 Sb.).

6.4. Potvrzení o provedení výstupní pracovnělékařské prohlídky uchovává personální útvar i po skončení pracovněprávního vztahu s příslušným zaměstnancem, a to po dobu ... roků.

 

7. Status zdravotní způsobilosti k práci a zdravotního 
stavu na základě právní domněnky

 

7.1. Pokud se na zaměstnance (uchazeče o zaměstnání) na základě právní domněnky stanovené v ust. § 43 odst. 8 a 9§ 44 odst. 8§ 45 odst. 1§ 59 odst. 1 písm. b) zákona č. 373/2011 Sb., nahlíží nebo se považuje za zdravotně nezpůsobilého, personální útvar zajistí, že uchazeč o zaměstnání nebude přijat a zaměstnanec nebude převeden na jinou práci nebo nebude mu druh práce nebude změněn. Pokud se na zaměstnance hledí jako na osobu, která pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost vykonávat dosavadní práci, navrhne vedení firmy pracovněprávní řešení vzniklé situace (např. převedení na jinou práci, výpověď , dohoda o skončení pracovněprávního vztahu se zaměstnancem). 

7.2. Pokud se na zaměstnance (bývalého zaměstnance) na základě právní domněnky stanovené v ust. § 63 odst. 4 zákona č. 373/2011 Sb. nahlíží jako na osobu, která nemocí z povolání (ohrožením nemocí z povolání) netrpí, navrhne personální útvar vedení firmy pracovněprávní řešení vzniklé situace (např. zastavení placení opakujících se dávek náhrady škody při nemoci z povolání, převedení na jinou práci, zastavení placení doplatku ke mzdě (platu).

 

8. Další práce nebo činnosti s rizikem ohrožení zdraví

Zaměstnavatel (ve spolupráci se smluvním poskytovatelem pracovnělékařských služeb stanoví v rámci prevence rizik, kdy nelze tato rizika odstranit) tyto uvedené práce a činnosti..................................... (uvedou se konkrétní práce a činnosti), které považuje za další práce a činnosti s rizikem ohrožení zdraví ve smyslu přílohy č. 2 části II položky č. 14 vyhlášky č. 79/2013 Sb. V rámci systémových opatření v prevenci rizik (§ 102 odst. 4 ZP) budou u těchto prací a činností vyžadovány pracovnělékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti k práci nebo činnosti, jejichž náplň stanoví poskytovatel pracovnělékařských služeb.

9. Závěrečná ustanovení

 

98.1. Směrnice byla dne .......................projednána s odborovou organizací ................zástupcem pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ................(pokud u zaměstnavatele působí).

 

9.2. Písemné vyhotovení této směrnice obdrží každý vedoucí zaměstnanec firmy.

 

9.3. Kontrolou dodržování této směrnice pověřuji............... (identifikace odpovědné osoby).

 

9.4. Nabytím účinnosti této směrnice se ruší vnitřní předpis............... vydaný k této problematice dne....... a nahrazuje se touto novou směrnicí.

 

9.5. Tato směrnice nabývá účinnosti dnem.................

 

 

Přílohy:

1. Jiné právní předpisy, které stanoví podmínky pro výkon práce.

2. Žádost o provedení pracovnělékařské prohlídky a o lékařský posudek a o posouzení zdravotní způsobilosti k práci.

3. Žádost o provedení výstupní prohlídky

4. Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci5. Potvrzení o provedení výstupní prohlídky

6. Lékařský posudek o nemoci z povolání.

7. Návrh na přezkoumání lékařského posudku.

8. Žádost o prominutí zmeškání lhůty pro podání návrhu na přezkoumání lékařského posudku

 

V .............. (sídle firmy) dne...........

.........................................................

razítko zaměstnavatele a podpis 
jeho oprávněného zástupce

 

 

Komentář:

 

Účel lékařských prohlídek ve vztahu k práci

Pracovnělékařská prohlídka je podstatnou součástí pracovnělékařských služeb, kdy je:

a) posuzována zdravotní způsobilost fyzické osoby ve vztahu ke konkrétní práci u konkrétního zaměstnavatele a na konkrétním pracovišti s konkrétními pracovními podmínkami, za kterých je práce vykonávána,

b) posuzován zdravotní stav zaměstnance při výstupních a následných pracovnělékařských prohlídkách a při lékařských prohlídkách, při kterých se posuzuje, zda zaměstnanec trpí či netrpí nemocí z povolání nebo zda splňuje podmínky, za kterých nadále nelze nemoc uznat jako nemoc z povolání (obdobně při ohrožení nemocí z povolání).

 

Účelem pracovnělékařských podmínek je prevence, tedy předcházet nemocím z povolání, ohrožením nemocí z povolání, pracovním úrazům a jiným poškozením zdraví z práce. Cílem lékařských prohlídek, při kterých se posuzuje nemoc z povolání (obdobně ohrožení nemocí z povolání) je ověřit zdravotní stav zaměstnance, vydat o tomto stavu odborné dobrozdání ve formě lékařského posudku tak, aby na takový posudek mohly navazovat pracovněprávní kroky zaměstnavatele opět s účelem prevence dalšího zhoršení zdraví.

 

Cílem je mít o dostatek odborných informací o zdravotním stavu zaměstnance (uchazeče o zaměstnání) ve vztahu k uvažované nebo vykonávané práci a nepřipustit, aby zaměstnanec vykonával práce, jejichž náročnost by neodpovídala jeho zdravotní způsobilosti (ust. § 103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce).

 

Kdo ve firmě zajišťuje ověřování zdravotní způsobilosti?

Kdo má na starosti otázky zajišťování a sledování zdravotního stavu uchazečů o zaměstnání a zaměstnanců ve firmě záleží na organizačním uspořádání a velikosti firmy. Osvědčilo se řešení, kdy tyto záležitosti zajišťuje personální útvar nebo personalista, který přitom spolupracuje se jednotlivými vedoucími zaměstnanci ve firmě a vedením firmy (v tomto smyslu je pojata i tato směrnice k prokazování zdravotní způsobilosti).

 

Právní předpisy pro posuzování zdravotní způsobilosti k práci

Posudková činnost a lékařské posudky se řídí zákonem č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, který prošel rozsáhlou novelou na základě zákona č. 202/2017 Sb., a to s právní účinností od 1. listopadu 2017. Pokud se týče pracovnělékařských

Nahrávám...
Nahrávám...