dnes je 20.4.2024

Input:

Vnitřní předpis zaměstnavatele o sociálním fondu a zásadách pro jeho používání

1.12.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

2.4.5
Vnitřní předpis zaměstnavatele o sociálním fondu a zásadách pro jeho používání

2.4.5.1
Vnitřní předpis

Vnitřní předpis školy o fondu kulturních a sociálních potřeb a o zásadách jeho používání

 

Tento vnitřní předpis upravuje používání sociálního fondu při uspokojování kulturních a sociálních potřeb zaměstnanců školy _____________ (přesné označení, adresa) (dále jako „Škola" nebo též jako „zaměstnavatel")

 

1. Škola vytváří fond, který slouží k uspokojování kulturních, sociálních a dalších potřeb zaměstnanců Školy, jejich rodinných příslušníků a důchodců, kteří při prvém odchodu do starobního nebo plného invalidního důchodu byli v pracovním poměru ke Škole nebo k okresnímu úřadu za předpokladu, že byli zařazeni k práci ve Škole nebo k právnické osobě před změnou její právní formy na školskou právnickou osobu (dále jen „fond").

 

2. Fond je tvořen z ročního objemu výdajů zúčtovaných na platy a náhrady platů, popřípadě na mzdy a náhrady mezd a na odměny za pracovní pohotovost, na odměny a ostatní plnění za vykonávanou práci (ustanovení § 33 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech ÚSC a § 60 zákona č. 218/2000 Sb., rozpočtová pravidla).

 

3. Výdaje z fondu lze uskutečňovat jen do výše vložených finančních prostředků.

 

4. Na poskytnutí příspěvku nebo jiné plnění z fondu není právní nárok.

 

5. Zaměstnancem Školy se pro účely tohoto vnitřního předpisu rozumí zaměstnanec v pracovním poměru k zaměstnavateli. Rodinným příslušníkem se pro účely tohoto vnitřního předpisu rozumí manžel, manželka, partner a vlastní nebo osvojené dítě zaměstnance (dále jen „rodinný příslušník").

 

6. Škola každý rok na zřízeném kontu každého zaměstnance vykáže jednotnou částku určenou jako příspěvek na rekreace, zájezdy, vstupenky na kulturní, vzdělávací, tělovýchovné a sportovní akce a na dopravu na tyto akce, kterých se účastní zaměstnanec Školy a v určených případech též jeho rodinný příslušník. Nevyčerpaná částka, která je zaměstnanci připsána na jeho konto, se nepřevádí do příštího kalendářního roku. Zaměstnanec může v rámci zřízeného konta čerpat finanční prostředky

- na rekreační pobyty v zařízeních Školy,

- na tuzemské a zahraniční zájezdy,

- na rehabilitační a lázeňské pobyty v tuzemsku i v zahraničí, není-li tento pobyt hrazen zdravotní pojišťovnou,

- na vstupenky na kulturní, tělovýchovné a sportovní akce, na vzdělávací kurzy a na dopravu na tyto akce.

 

7. Finanční prostředky je zaměstnanec Školy oprávněn čerpat pouze do výše zůstatku na svém zřízeném kontu, a to na základě předloženého dokladu prokazujícího, že tyto prostředky byly použity v souladu s bodem 6 tohoto vnitřního předpisu (např. vstupenkou na kulturní, tělovýchovné nebo sportovní akce).

 

8. Zaměstnavatel poskytuje z fondu zaměstnancům ........ (např. jednorázovou sociální výpomoc zaměstnancům, popř. jejich nejbližším pozůstalým, v mimořádně závažných případech a při řešení tíživých nebo neočekávaných sociálních situacích, tato výpomoc může v jednotlivém případě činit nejvýše 15 000 Kč, v případech postižení živelní pohromou, ekologickou nebo průmyslovou havárií na územích, na kterých byl vyhlášen nouzový stav, nejvýše 30 000 Kč; případně bezúročné půjčky k překlenutí tíživé finanční situace, atd. ).

 

9. Zaměstnavatel přispívá z fondu každému zaměstnanci Školy, který uzavřel smlouvu o penzijním připojištění částkou ve výši .... Kč měsíčně. Tento příspěvek bude poukazován přímo příslušnému penzijnímu fondu.

 

10. Zaměstnavatel přispívá z fondu každému zaměstnanci Školy, který uzavřel s pojišťovnou smlouvu o soukromém životním pojištění částkou ve výši .... Kč měsíčně, nejvýše však 50 % částky pojistného, kterou se zaměstnanec zavázal hradit, a to za podmínky, že ve smlouvě byla sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku zaměstnance 60 let.

 

11. Zaměstnavatel přispívá z fondu zaměstnanci za každý den, v němž vykonával práci nejméně v rozsahu ...... hodin, na jedno hlavní jídlo denně ve výši ...... (např. určité procento z pořizovací ceny hlavního jídla).

 

12. Zaměstnavatel poskytuje z fondu zaměstnancům, kteří jsou u zaměstnavatele zaměstnáni nejméně po dobu 5 let, dary jako uznání a ocenění dlouholeté práce, při splnění následujících podmínek

- při pracovních výročích 20 a každých dalších 5 let trvání pracovního poměru u zaměstnavatele, dar ve výši ... Kč,

- při životních výročích 50 let a každých dalších 5 let věku, dar ve výši ... Kč,

- při prvním odchodu do starobního nebo plného invalidního důchodu, dar ve výši ... Kč,

- (případné další příležitosti, při kterých je poskytován dar z fondu).

- V rozpočtu FKSP je rozpočtovaná částka na dary omezena 15 % ročního přídělu do fondu. Pokud není tento limit vyčerpán, mohou být nedočerpané prostředky na dary převedeny do dalšího roku.

 

13. Tento vnitřní předpis bude k dispozici na jednotlivých pracovištích Školy k nahlédnutí všem zaměstnancům Školy.

 

14. Tento vnitřní předpis nabývá účinnosti dnem_______(např. 1. září 2010) a je vydán na dobu určitou do _______ (např. 31. srpna 2011).

 

15. V případě, že dojde ke změnám v právní úpravě, které budou mít za následek, že některá z ustanovení tohoto vnitřního předpisu bude třeba uvést do souladu s právními předpisy, pak je ředitel Školy povinen bez zbytečného odkladu vydat nový vnitřní předpis.

 

 

V __________ dne ___________

 

 

 

__________________________

ředitel Školy

 

Komentář

V souladu s ustanovením § 225 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, odborová organizace spolurozhoduje se zaměstnavatelem, který podle zvláštního právního předpisu vytváří fond kulturních a sociálních potřeb, o přídělu do tohoto fondu a o jeho čerpání.

 

K tvorbě fondu kulturních a sociálních potřeb, který slouží k zabezpečování kulturních, sociálních a dalších potřeb zaměstnanců, popřípadě dalších osob, je v daném případě aplikovatelný zejména zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů.

 

Fond kulturních a sociálních potřeb školy je tvořen základním přídělem na vrub výdajů školské právnické osoby zřízené ministerstvem, krajem, obcí nebo svazkem obcí z ročního objemu výdajů zúčtovaných na platy a náhrady platů, popřípadě na mzdy a náhrady mezd a na odměny za pracovní pohotovost, na odměny a ostatní plnění za vykonávanou práci. Tento fond slouží k zabezpečování kulturních, sociálních a dalších potřeb zaměstnanců v pracovním poměru ke školské právnické osobě, jejich rodinných příslušníků, a důchodců, kteří při prvém odchodu do starobního nebo plného invalidního důchodu byli v pracovním poměru ke školské právnické osobě nebo k okresnímu úřadu za předpokladu, že byli zařazeni k práci ve škole nebo školském

Nahrávám...
Nahrávám...